Search
Close this search box.

Sardinie a Plameňák růžový – zajímavosti, symbolika, etymologie – 3. díl

A je tady poslední, 3. díl o plameňácích, ve kterém zmíním některé zajímavosti. Podíváme se na to jak vzniklo z největší pravděpodobností české pojmenování plameňáka. Zajímavá je také symbolika a mytologie, která s plameňáky souvisí.

Tak hezky po pořádku. Nejprve tedy…

ZAJÍMAVOSTI aneb VĚDĚLI JSTE, ŽE?

Plameňáci mají oko větší než mozek, je to prokázáno.

Plameňáka můžete vzácně potkat ve volné přírodě i v České republice. Stává se to při invazním záletu větší skupiny.

Plameňák nebyl vždy obdivován jen pro svou eleganci a krásu. V období starověkého Říma bylo oblíbené maso plameňáků. Jazyky a mozek z plameňáků byly dokonce považovány za vyhlášenou pochoutkou.

Na Sardinii se hojně používá hudební dechový nástroj launeddas. Je to typický sardský hudební nástroj tvořený třemi píšťalami o různé délce a tloušťce. Dnes se vyrábějí z rákosních travin (např. Trsť rákosovitá), ale nebylo tomu tak vždy. Je velice dobře známo, že pro výrobu tohoto nástroje se dříve využívaly horní části dlouhých noh plameňáků (stehenní kosti).

A když už jsme u noh plameňáků. Určitě jste si povšimli, že rádi stojí (a dokonce i spí) stojíc jen na jedné noze. Podle některých teorií stojí plameňák na jedné noze proto, aby šetřil energií. Podle jiných proto, že si tak udržuje teplo. Uspořádání nohy plameňáka je specifické a přesné anatomické detaily nejsou ani dnes známy. Když plameňáka postavíte na obě nohy, klouby nezapadnou. Když si ovšem plameňák stoupne na jednu nohu, kloub jakoby „zaskočí“ a noha pak drží jako pevná tyčka a pták může i usnout. Dokonce když usne, kýve se ze strany na stranu méně. Pokud by se podařilo odhalit přesný konstrukční fígl plameňáků, dal by se využít například pro vývoj robotů.

MYTOLOGIE A SYMBOLIKA

V mytologii a symbolice je plameňák nejčastěji spojován s Fénixem, bájným ptákem, který se vyskytuje v mytologiích mnoha různých národů napříč všemi kontinenty. Fénix je symbolem nesmrtelnosti. Umírá spálením sebe samého a opět ze svého popela povstává.

Mýtus o Fénixovi má původ ve starověkém Egyptě. Zde žil mytický pták Benu, který byl symbolem znovuzrození, nesmrtelnosti a cyklického řádu v přírodě. Benu byl spojován s bohem slunce Reem, jehož provázel na jeho pouti v nebeské bárce nad nebeskou klenbou. Nejčastěji je pták Benu zobrazován jako volavka nebo sokol s volavčí hlavou.

Nicméně existují také vyobrazení, která připomínají právě plameňáka. Kopečkovitá hnízda plameňáků bývají připodobňována k víření plamenů.

A jak vnímají plameňáky a jejich symboliku na Sardinii? Plameňák je určitě jedním ze symbolů ostrova, pokud vám hejno plameňáků proletí nad hlavou, vězte, že vám přinášejí štěstí.

ETYMOLOGIE

A na závěr „jazykový koutek“.

My Češi používáme název plameňák, který se svým způsobem vymyká. Jak nazývají plameňáky jiné národy? Poláci mají výraz flaming, Italové fenicottero, Španělé flamenco, Angličané flamingo a třeba Rusové флами́нго.

U většiny jazyků je základem latinské „phoenicopterus“ či řecké . „phoinikopteros“. V obou případech to znamená „purpurová křídla“ a odkazuje právě k elegantnímu plameňákovi růžové barvy.

A proč tedy česky plameňák? Že by proto, že se občas kladeno rovnítko mezi plameňáka a bájného ptáka Fénixe, který znovu vstane z popela poté co se spálí… zřejmě ne.

S největší pravděpodobností je to takto a v tomto případě budu citovat (zdroj – https://region.rozhlas.cz/plamenak-7291832):

Podle lingvisty Dušana Šlosara jde o německé Flamingo, které je však německému, původně latinskému Flamme jen vnějškově podobné. Německé Flamingo je ze španělského flamenco, což pochází z provensálského flamenc. A provensálské slovo není z latinského flamma, plamen, ale, jak píše Jiří Rejzek ve svém Českém etymologickém slovníku, z nizozemského flaming, vlámský, a označovalo původně, cituji z Rejzkova slovníku „člověka se zarudlou pletí (jejich prototypem byli Vlámové – obyvatelé Belgie). Odtud zřejmě přeneseno na vysokého růžového ptáka“. Ano, souvislost je tedy s těmi Vlámy, kteří dali jméno našim flámům, flámováním, flamendrům a nejspíš také flundrám.

A až pojedete na Sardinii nenechte si plameňáky, tyto tradiční obyvatele pobřežních lagun ostrova Sardinie, ujít. Určitě stojí za to vyhradit si alespoň nějaký čas na jejich pozorování.

Jaké zvolit ubytování abyste mohli plameňáky pozorovat? Vhodné jsou tyto lokality.

Pavlína Šišková

Text a fotografie ©Pavlína Šišková (CK Ciao Italia) - uvedené texty lze citovat pouze s uvedením zdroje a autora.

POKUD SE VÁM ČLÁNEK LÍBÍL, SDÍLEJTE HO DÁL

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

sledujte nejnovější články a zajímavé aktuality

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek.
Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.