SU COCCU – tradiční sardský šperk a amulet v jednom

Z dovolené si každý touží přivézt něco na památku. Něco, co mu bude dny strávené na ostrově Sardinie připomínat. Často se mě ptáte, když společně vyrážíme třeba na výlety nebo se potkáme na hotelu: „Co typického si máme koupit na památku?“
A tak jsem si řekla, že se občas budu v mém blogu věnovat typickým i méně typickým sardským „suvenýrům“. Vybírat budu pečlivě. Magnetky na ledničku a talíř na zeď s obrázkem Cagliari si seženete sami… K tomu vám nic psát nemusím. Naopak se budu snažit doporučit předměty krásné, jedinečné, zajímavé, hodnotné, zdobné, ale třeba i užitečné. Tak, aby vás provázeli i ve dnech, kdy na Sardinii již budete jen vzpomínat. …nebo se na ni znovu budete těšit.

TALISMAN, KTERÝ NOSÍ ŠTĚSTÍ A CHRÁNÍ PŘED UHRANUTÍM, ČI CHCETE-LI, ZLÝM POHLEDEM

Na Sardinii narazíte na spoustu předmětů, které plní funkci talismanu. Jeden z nich je však nejrozšířenější – SU COCCU. Jedná se o tradiční sardský šperk, který svého nositele chrání před uhranutím, či zlým pohledem. Říká se také, že přináší svému nositeli štěstí. V minulosti bylo tradiční tento předmět správným zaříkáním či motlitbou v sardském jazyce aktivovat, aby dokázal plnit svou funkci.

Na Sardinii se tento šperk objevuje pod různými jmény. Podle jednotlivých oblastí se mu říká Su Coccu, Sabegia (známý také v katalánštině jako adzabeja nebo ve španělštině azabache). Dalšími pojmenováními jsou Pinnadellu, Cocco, Kokko, Kokku, Sabagiu, Pinnazellu.

Jeho funkce je však vždy totožná. Šperk absorbuje negativní energii a negativní vlivy. Chrání tak svého nositele. Tradičně se jedná o kuličku z obsidiánu nebo onyxu – je tedy černé barvy. Tato pečlivě ručně opracovaná kulička je perforována a navlečena na stříbrném drátku. Na obou stranách perforace má jakési malé zdobné „pokličky“ ze stříbra s ouškem, aby bylo možno talisman zavěsit. Stříbro je zpracováno typicky místní zlatnickou metodou. Jedná se o sardský filigrán.

Šperk se může nosit i pod oděvem, nemusí být nošen viditelně. Říká se, že pokud je negativity vůči vám vysíláno opravdu hodně, kulička praskne.Tak vás ochrání a nositel zůstane vysílaným zlem nedotčen. Amulet pomáhá také od bolesti. Chrání před agresí jedovatých živočichů. Především má však chránit toho, kdo jej nosí před „jedovatými“ lidmi.

Tradičně se uvádí, že šperk musí být darován, aby plnil svou ochrannou funkci amuletu. Nicméně dnes už se vše bere přece jen trošku jinak.

PŘI JAKÝCH PŘÍLEŽITOSTECH BÝVAL NEBO BÝVÁ ŠPERK SU COCCU DAROVÁN

  • obvykle je součástí rodinné klenotnice a dědí se v rámci rodiny z matky na dceru.
  • velmi často je darován nově narozenému dítěti. Obvyklými dárci jsou prarodiče nebo kmotrové dítěte.
  • darován býval také rodinám bez dědiců, aby byl rod zachován a narodili se potomci
  • bývá to vhodný dar i pro nevěsty. Pak je navíc doplněn o malou rudou kuličku ze sardského korálu. Měl by tak chránit nevěstu i uzavřený vztah.
  • jste tzv. „single“ – i vy zvolte šperk Su Coccu doplněný o korálek vyrobený ze sardského korálu. Korál je pověstný tím, že mimo odbourávání negativity dokáže také přivolat a udržet lásku.

Dnes se ruční výrobou tohoto jemného a velmi krásného šperku zabývají lokální zlatníci a umí nabídnout opravdu spoustu tradičních i moderních šperků, jejichž součástí je kulička SU COCCU.

Upustilo se také od tradičního darování, šperk si můžete klidně koupit sami. Určitě vás bude zdobit a bude osobitou součástí vaší šperkovnice. A jako bonus navíc vás může chránit a přinášet vám štěstí. Jak známo víra hory přenáší.

Pavlína Šišková

Text a fotografie ©Pavlína Šišková (CK Ciao Italia) - uvedené texty lze citovat pouze s uvedením zdroje a autora.

POKUD SE VÁM ČLÁNEK LÍBÍL, SDÍLEJTE HO DÁL

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

sledujte nejnovější články a zajímavé aktuality