Search
Close this search box.

Sardinie a Plameňák růžový – 1. díl

Růžoví plameňáci, Sardové jim neřeknou jinak než Sa genti arrubia – volným překladem řekneme „lid s růžovými křídly“.

Určitě na ten pohled nikdy nezapomenete – při cestě autem stačí zastavit na vhodném místě, či dojít k některé z lagun v různých částech Sardinie (laguny kolem Cagliari, na Chia, kolem oblasti Porto Pino či v okolí městečka Villasimius, ale i mnoho jiných míst) a zažijete typický a současně okouzlující výjev.

Laguna ohraničená svou typickou vegetací a uprostřed skupina štíhlých a elegantních opeřenců s masivními růžovými zobáky vznešeně kráčí na svých dlouhých sytě růžových nohách. A aby byl tento dojem ještě umocněn jejich křehká těla se zrcadlí ve vodní hladině laguny. To jsou plameňáci, dnes již vcelku běžní obyvatelé přírodních i uměle vytvořených lagun u pobřeží ostrova Sardinie. Obzvláště ráno a navečer je pohled na laguny s plameňáky fascinující. A co teprve když roztáhnou svá široká křídla a odhalí perutě v intenzivně růžové barvě, lemované černou.

V mnoha tištěných průvodcích se dočtete, jak je obtížné plameňáky objevit. Není to vůbec pravda. Dalo by se říct, že je skutečné velká šance na ně narazit téměř na každé slané pobřežní laguně ostrova. Nezáleží dokonce ani na ročním období. Plameňák je sice stěhovavým ptákem a měl by migrovat mezi Afrikou a pobřežím Středozemního moře. Ovšem příznivé klima, které na Sardinii celoročně panuje plameňákům vyhovuje a tak zůstávají a ozvláštňují laguny ostrova Sardinie jak v létě, tak v zimě.

V rezervaci Molentargius a na lagunách Santa Gilla, které obklopují hlavní město Cagliari dokonce každoročně hnízdí, aby vyvedli své mladé. A tak se vám může stát, že uvidíte velká hejna plameňáků se zrovna vylíhnutými mláďaty. Scenérii, kterou byste čekali někde v Africe, tak máte šanci vidět v bezprostřední blízkosti hlavního města ostrova.

Slané laguny v blízkosti moře jsou pro plameňáky bezpečným útočištěm a vydatným zdrojem potravy. Potravu nalézají tak, že filtrují spodní bahno. Umožňuje to jejich mohutný zakřivený zobák, který funguje jako sítko. Díky dlouhým nohám a krku tak dokážou získat potravu i v lagunách které jsou hluboké kolem jednoho metru. Právě proto je najdete i na hlubších vodních plochách – třeba na přírodních lagunách v oblasti Chia. V hlubší vodě „zmizí“ jejich dlouhé nohy a plameňáci zdánlivě vypadají jako by pluli po vodní hladině.

Fascinující jsou také přelety větších či menších hejn plameňáků mezi lagunami. Některá hejna čítají až několik desítek exemplářů. Když se chtějí vznést vypadá to jakoby se rozbíhali po povrchu vodní hladiny. Ve vzduchu utvoří formaci ve tvaru písmene V a letí s nataženým krkem i nohama. Přelety v hejnech mezi lagunami plameňáci absolvují většinou ráno a pak k večeru. Pokud letí přímo nad vámi slyšíte jejich typické „skřehotání “, které se vznáší nad lagunami i když hledají potravu.

Sardinie se stala místem, kde se plameňáci cítí v bezpečí. Právě z tohoto důvodu mnozí z těchto jinak stěhovavých ptáků zůstávají na sardských lagunách celoročně. Stali se tak jedním ze symbolů Sardinie.

A protože se toho dá o plameňácích napsat mnohem více, vrátíme se v 2. dílu článku k některým zajímavostem, kuriozitám, k symbolice a mytologii související s plameňáky.

JAKÉ ZVOLIT UBYTOVÁNÍ ABYSTE MOHLI PLAMEŇÁKY POZOROVAT? VHODNÉ JSOU TYTO LOKALITY.

Pavlína Šišková

Text a fotografie ©Pavlína Šišková (CK Ciao Italia) - uvedené texty lze citovat pouze s uvedením zdroje a autora.

POKUD SE VÁM ČLÁNEK LÍBÍL, SDÍLEJTE HO DÁL

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

sledujte nejnovější články a zajímavé aktuality

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek.
Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.