Search
Close this search box.

Punta Molentis – nejkrásnější pláže Sardinie

Ostrov Sardinie je krásnými plážemi vyhlášený. Po plážích CHIATUERREDDA přichází na řadu další ze skvostů jižní části Sardinie. Tentokrát jsem vybrala pláž PUNTA MOLENTIS, nacházející se na jihovýchodním pobřeží ostrova poblíž letoviska Villasimius. Los na ni padl i kvůli tomu, že byla letos (r. 2020) zařazena mezi pláže, které mají regulovaný – limitovaný vstup osob.

Pláž Punta Molentis je dobře známá a hojně navštěvovaná. Přitom je tak trošku ukrytá. U odbočky k ní nenajdete žádný ukazatel. Pláž není nikterak dlouhá, měří pouhých 150 m. Dostat se k ní dokážete, sjedete-li na správném místě z panoramatické silnice, vedoucí mezi městečkem Villasimius a turistickou lokalitou Costa Rei.

RÁJ POJMENOVANÝ PO OSLÍCÍCH

Očekávejte 150 m jemného bílého písku pozvolna se svažujícího do moře. Pro tuto zátoku je charakteristická křišťálově čistá voda syté tyrkysové barvy ve všech jejich možných odstínech. Místo však bylo kdysi využíváno k těžbě granitu (žula), proto zde naleznete kromě jemného písku také světle šedé žulové skály nejroztodivnějších tvarů. V bezprostřední blízkosti pláže můžete objevit ruiny domků. Tyto původně sloužily jako zázemí právě pro těžbu granitu. K přepravě vytesaných bloků kamene byly využívání „molenti“ – oslíci. A právě po nich místo získalo svůj název Punta Molentis.
Domky, které původně sloužily lamačům kamene a později je využívali místní rybáři, nakonec zůstaly opuštěny.
Nad zátokou se navíc zdvíhá kopec dosahující nadmořské výšky 101 m. Pokud byste na jeho vrchol vystoupali, objevili byste zbytky dávného nuragu.

KDE SE NA SARDINII SETKÁVAJÍ "DVĚ MOŘE"

V místě můžete navštívit také restauraci – I Due Mari (Dvě moře). Její jméno odkazuje na obrovskou rozdílnost dvou okrajů totožné pláže. Vnitřní pruh, tvořený bělostným pískem, má pozvolný vstup a smaragdovou barvu vody. Opačná část pláže, lemovaná žulovými skalisky, je naopak divoká, rozeklaná. Moře je mnohem hlubší a tmavší barvy. Jako by se na jednom místě skutečně setkávala dvě různá moře.

ROK 2020 A REGULACE VSTUPU NA PLÁŽE

Už v minulém článku jsem zmiňovala pozitivní změny spojené s ochranou mnohdy dříve neúměrně zatížených a přeplněných pláží. I Punta Molentis patří mezi pláže, kde je letos počet návštěvníků regulován.
Vstup byl omezen na maximálně 300 osob denně a byly stanoveny také poplatky. Parkovné na jeden den činí 10 euro pro auta a 5 euro pro motocykly. Ti, kteří přijedou autem nebo na motorce, platí navíc 1 euro na osobu coby vstupné na pláž. Návštěvnící, kteří přijdou pěšky či přijedou na kole, platí poplatek 3 eura. Zdarma mají vstup děti do věku 6 let.
Možná se vám zdá, že se jedná o velmi přísná opatření. Nicméně jsou pravděpodobně nutná jak k ochraně životního prostředí, tak i místních obyvatel. Ti totiž po léta vidí, jak se postupně zhoršuje prostředí, které je prostě a jednoduše „jejich domovem“.

Pula - Santa Margherita di Pula

Pavlína Šišková

Text a fotografie ©Pavlína Šišková (CK Ciao Italia) - uvedené texty lze citovat pouze s uvedením zdroje a autora.

POKUD SE VÁM ČLÁNEK LÍBÍL, SDÍLEJTE HO DÁL

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

sledujte nejnovější články a zajímavé aktuality

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek.
Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.