SARDINIE – nejkrásnější pláže a jejich ochrana

Velmi dlouho se na Sardinii diskutuje o otázce ochrany nejkrásnějších, a logicky tedy také nejnavštěvovanějších, pláží ostrova. Já sama se již léta těmto skvostům v hlavní sezoně vyhýbám. Pro neúměrné množství návštěvníků se z těchto jinak jedinečných lokalit ztrácí onen okřídleně znějící „genius loci“, vytrácí se půvab dané lokality. Pro obrovské množství návštěvníků nejste schopni si vychutnat jedinečnou atmosféru tohoto místa. A to je obrovská škoda. Dalším, neméně důležitým aspektem je samozřejmě také dopad velkého množství lidí na životní prostředí daného místa

PLÁŽE KTERÉ SE STALY CHRÁNĚNÝMI JIŽ DÁVNO PŘED ROKEM 2020

Starat se a chránit své přírodní bohatství není na Sardinii až takovou novinkou, jak by se mohlo zdát. Je zde několik chráněných mořských přírodních rezervací. Minimálně dvě pláže už svá omezení mají po dlouhá léta. Takzvaná „Růžová pláž“ na ostrově Budelli je v podstatě jen „ke koukání“. Není na ni možno vstoupit, v moři se nesmí koupat. Obdivovat ji můžete jen z návrší nad pláží.
Druhou pláží, kde je již dlouho početně omezen vstup osob na pláž, je pláž Biderosa na východním pobřeží ostrova Sardinie. Již od roku 1997 je omezeno množství parkovacích míst – tudíž je limitován také počet osob. Letos se navíc kritéria zpřísnila. Místo 140 parkovacích míst v minulém roce je letošní limit stanoven jen na 100 míst.

NOVINKY MEZI PLÁŽEMI, U NICHŽ DOCHÁZÍ OD LETOŠNÍHO ROKU K OMEZENÍ POČTU NÁVŠTĚVNÍKŮ

Od letošního roku přibudou ke dvěma výše zmíněným plážím další. Jak jsem zmiňovala, o tomto kroku se v nejednom případě uvažovalo již delší dobu a to především z důvodu ochrany těchto přírodních skvostů. Situace s nákazou COVID-19 celý proces urychlila. Méně lidí, znamená možnost dodržování bezpečného sociálního odstupu. A tak se mezi pláže s limity návštěvníků letos zařadí tyto pláže:

TUERREDDA – jih ostrova Sardinie

PUNTA MOLENTIS – jih ostrova Sardinie

LA PELOSA – sever ostrova Sardinie

a tři perly východního pobřeží, respektive oblasti Golfo di Orosei, které jsou dostupné především z moře (případně z pevniny vcelku náročnými trekkingovými stezkami)

– CALA MARIOLU

– CALA DEI GABBIANI

– CALA BIRIALA

U některých pláží se platí poplatek za vstup. Na jiných je zakázáno či omezeno používání cigaret. Koupání na Cala Mariolu je omezeno 2 hodinami pobytu. Specifik je více a každá pláž má své podmínky

Budete-li ty to pláže chtít vidět a pobýt na nich naplánujte si určitě jejich návštěvu dopředu, abyste nebyli zklamaní pokud vám vstup nebude umožněn.

Pavlína Šišková

Text a fotografie ©Pavlína Šišková (CK Ciao Italia) - uvedené texty lze citovat pouze s uvedením zdroje a autora.

POKUD SE VÁM ČLÁNEK LÍBÍL, SDÍLEJTE HO DÁL

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

sledujte nejnovější články a zajímavé aktuality