Olivový olej si našel v posledních desetiletích své pevné místo i u nás v České republice. A protože extra panenské olivové oleje z Itálie patří k těm nejlepším co se týče kvality, povíme si něco o tomto středomořském tekutém zlatě, které přináší spoustou benefitů.
Dnes si můžete v supermarketech i specializovaných podejnách vybrat z opravdu velkého množství značek. Ten nejkvalitnější olivový olej je označován jako extra panenský. Víte ale, že i mezi nimi najdete, obrazně řečeno, jak krále, tak pážata?
Vzhledem k tomu, že olivový olej u mě v kuchyni jednoznačně dominuje (pokud se tedy nevaří typicky česká kuchyně) a po Itálii se pár desetiletí pohybuji, dovolím si vám nabídnout pár rad, jak kvalitní či prémiový extra panenský olivový olej vybrat.
Když se podíváte na objem prodaného a vyrobeného extra panenského olivového oleje, máte jasno hned. Prodá se ho více, než se ho vyrobí, a tato informace nepotřebuje další komentář. U extra panenského olivového oleje jsou snad nejdůležitějšími parametry jeho kyselost (acidita) a obsah polyfenolů. Právě polyfenoly působí velice pozitivně na lidský organismus. A tak se v dalších dvou bodech budeme věnovat právě těmto parametrům.
Extra panenský olivový olej má dosahovat maximálně acidity 0,8%. Čím je kyselost nižší, tím je olej lepší. Jedná se o parametr, který velká většina výrobců na etiketě vůbec neuvádí. Při ochutnávce nemáte šanci jej zjistit. Jediné místo, kde je možné určit aciditu olivového oleje, je laboratoř. Navíc, v již naplněných lahvích se kyselost olivového oleje mění – zvyšuje se. Jak tedy koupit vysoce kvalitní olej, který má co nejnižší kyselost? Nejlepší je olej přímo od přímého dovozce či výrobce, který tento parametr uvádí na etiketě či v doprovodném materiálu. Od producenta, o němž víte, že má olivový olej uskladněn v nerezových tancích v ideálních skladovacích podmínkách a olivový olej lahvuje těsně před odběrem. Čím více se lahev blíží datu spotřeby, tím větší kyselost má. Další možností je, jak už je uvedeno výše, zvolit jako místo nákupu přímého dovozce, který má přímý a stálý kontakt s výrobcem, a garantuje vám tak kvalitu daného produktu.
Všude se dočtete, že olivový olej je velmi prospěšný pro lidské zdraví. Které složky dělají extra panenský olivový olej tak přínosným? Vitamíny, antioxidanty a především polyfenoly. Podíl polyfenolů většina producentů opět neuvádí na etiketách, ale výrobce jejich hodnotu zná, díky rozborům.. V tomto případě platí, že čím vyšší číslo u obsahu polyfenolů tím pro zdraví prospěšnější extra panenský olivový olej. Na rozdíl od acidity se polyfenoly projevují také v chuti olivového oleje. Čím pikantnější (nebo-li štiplavější) olivový olej je, tím více polyfenolů obsahuje.
Prémiové extra panenské olivové oleje se téměř výhradně stáčejí do lahví z velmi tmavého, téměř černého skla. Taková lahev chrání obsah před negativními účinky světla. Olivový olej má být skladován v temnu, jen zcela výjimečně v lahvi z průhledného skla (designová lahev, 100 ml lahvička jako vzorek nebo dárková balení). Dobrou variantou balení, mohou být také plechovky, ve kterých se kvalitní oleje také prodávají. Kvalitní, prémiový výrobek v žádném případě nepatří do plastové lahve.
Výrobci kvalitních, prémiových extra panenských olivových olejů navíc používají u lahví uzávěry které sice dovolí obsahu vyjít ven, nikoli však naopak. Tedy chrání svou značku, svůj kvalitní výrobek před tím, aby poté, co bude obsah vypotřebován, byl doplněn jiným (třeba levnějším, horším – méně kvalitním olivovým olejem). Což občas bývají praktiky některých stravovacích zařízení… Producent by přišel o své dobré jméno, a to je zcela jistě nežádoucí.
Co by ve vás mělo vzbudit nedůvěru okamžitě? Velmi nízká cena a výše uvedené označení na lahvi.
Cena kvalitního extra panenského olivového oleje se pohybuje kolem cca 300 – 400 Kč za 750 ml . U prémiových extra panenských olivových olejů jsme ještě o dost výše. Zde se cenová hladina pohybuje od 500 Kč až klidně po 800 Kč za 500 ml.
Pokud jde o označení původu „SMĚS OLIVOVÝCH OLEJŮ POCHÁZEJÍCÍCH ZE ZEMÍ EU“, to je jako kdyby tam napsali, projeli jsme co se dalo, skoupili to za nejnižší možnou cenu a pak jsme to namixovali. Toto je v podstatě podpis hromadné průmyslové výroby.Tento olej byl zřejmě lisovaný za studena, ale
– nákup probíhá od různých producentů, z různých lokalit,
– různá je také kvalita jednotlivých namixovaných olivových olejů a olej pochází i z různých odrůd…
Aby se dosáhlo požadované chuti, je vše doladěno různými aditivy a chemickou úpravou. S největší pravděpodobností tento olej vznikl mechanickým lisováním za studena, ale výše uvedený proces z něj udělá zpravidla produkt velmi nízké kvality.
MÁTE-LI MOŽNOST KUPOVAT EXTRA PANENSKÝ OLIVOVÝ OLEJ OD PRODEJCE, KTERÝ JE V TĚSNÉM KONTAKTU S VÝROBCEM, PAK MÁTE VYHRÁNO. VÝROBCE TAK VĚTŠINOU PLNÍ LAHVE AŽ POTÉ CO PRODEJCE ZADÁ KONKRÉTNÍ OBJEDNÁVKU. K VÁM SE TAK OLIVOVÝ OLEJ DOSTÁVÁ V PODSTATĚ Z IDEÁLNÍCH PODMÍNEK SKLADOVÁNÍ U VÝROBCE PŘÍMO NA VÁŠ STŮL.
O olivovém oleji se toho dá napsat také ještě spoustu, tak věřím, že se k němu opět v některém z článků blogu vrátím.
Text a fotografie ©Pavlína Šišková (CK Ciao Italia) - uvedené texty lze citovat pouze s uvedením zdroje a autora.
Údaje o produktech uvedené na těchto stránkách byly zpracovány na základě informací dostupných v době jejich zpracování. CK Ciao Italia si vyhrazuje právo na změnu těchto údajů a opravu případných tiskových chyb respektive chyb při zadávání dat.