Search
Close this search box.

Víte jak nebezpečné může být TIRAMISÙ?

Tiramisù – bezpochyby nejznámější, nejvíce oceňovaný a pro mnohé i nejlahodnější italský dezert. Delikatesa na bázi cukrářských piškotů (savoiardi), mascarpone, cukru, vajec, kávy a kakaa. O jeho výtečné a jedinečné chuti zapochybuje málokdo z běžných strávníků. Jeho výživové hodnoty vyděsí zastánce zdravého životního stylu a výživové poradce. Použití syrových vajec v tomto nepečeném dezertu pak zdravotníky a mikrobiology ;-).
Ale což… pojďme probrat pozitiva i negativa tohoto skvělého italského „dolce“. A vězte, že můj pohled na něj je ryze pozitivní.

KDE A KDY DEZERT TIRAMISÙ VZNIKL? A CO ZNAMENÁ JEHO JMÉNO?

Kde a kdy vznikl tento mimořádně jemný a lahodný dezert? Ve hře jsou čtyři italské regiony – Benátko, Toskánsko, Lombardie a Piemont. Nejčastěji je uváděno Benátsko a jako region původu je navíc označeno těmi nejpovolanějšími – italskou „Accademia del Tiramisù“.
Ovšem my začneme Toskánskem. Jak se říká, na každém šprochu, pravdy trochu a tak začneme dezertem jehož název je „Zuppa del Duca“ (Vévodská polévka). Ten měl vzniknout v toskánském městě Siena. Odtud se údajně dostal do Benátska a tam, poté co prošel úpravami, zdomácněl.
A aby to stále nebylo jednoznačné máme dvě benátské verze. Jednu téměř současnou (70. léta minulého století) a druhou „historickou“. Ta současná verze je prozaická, historická je pikantnější a souvisí s názvem dezertu TIRA MI SU – česky zvedni mě, vytáhni mě.
Ovšem bez verze jedna by neexistovala verze dvě. Takže…

LEGENDA A TRADICE

Tradice hovoří o tom, že Tiramisù se zrodilo v Trevisu v druhé polovině osmnáctého / devatenáctého století. Dezert byl vytvořen brilantní „maitresse“ jednoho domu rozkoše v historickém centru Trevisa. Majitelka podniku vytvořila toto sladké afrodiziakum, aby je nabídla svým zákazníkům před odchodem z podniku. Chtěla je tímto dezertem „oživit“, aby po návratu domů byli ještě schopni dostát svým manželským povinnostem. Když scházeli po schodech dolů, nabízela jim dezert se slovy „desso ve tiro su mi“ (český překlad viz výše). A máme vysvětlen název tohoto skvělého dezertu.

Na náměstí Piazzetta Ancilotto v centru Trevisa stával tou dobou hostinec, který přidal dezert do svého menu, aby jej nabídl svým strávníkům. V totožné budově pak byla v druhé půlce 20. století zřízena současná restaurace Le Beccherie, která je dnes považována za jakousi Mekku Tiramisù. V 70. letech vytvořili právě zde oficiální recept na Tiramisù Alba Campeol e a Roberto ‚Lolì Linguanotto. Restaurace Le Beccherie nastavila takto koncipovanou recepturu jako normu. Proto se dnes dezert vyrábí z čerstvého mascarpone a cukrářských piškotů (savoiardi). Tradiční dezert má být ve formě dortu, tedy kulatý. Tak má klasické Tiramisù vypadat.

Tuto verzi příběhu podporuje složení ingrediencí Tiramisù. Dezert Tiramisù je vysoce kalorický. Všechny použité ingredience dodají tělu spoustu energie: vejce, cukr, cukrářské piškoty, mascarpone, káva a kakao. Tiramisù zvedne vaši náladu, dodá energii. Například kakao obsahuje hormon serotonin, který je znám také jako hormon štěstí. Káva stimuluje srdeční a nervovou činnost. Obvyklá porce Tiramisù (asi 175 g) má 500 kalorií (25% doporučené denní dávky), obsahuje 58% tuků, 35% sacharidů a 7% bílkovin.


Dokonce i recept a jeho jednoduchá příprava podporují tuto legendu. Nemusíte být žádným hvězdným kuchařem, abyste zvládli Tiramisù připravit. Dokáže to kdokoli a bez speciálního vybavení.

PROČ SE OBČAS NĚKDE DOZVÍME, ŽE JE TIRAMISÙ „NEBEZPEČNÉ“?

Pro mnohé je to právě vysokým obsahem tuku a obrovskou dávkou kalorií, které vám tento dezert poskytne. Ovšem pokud znáte míru a Tiramisù si připravíte „jednou za čas“, určitě vás tento skvělý dezert nikterak neohrozí.
Druhým důvodem, a v tomto případě je skutečně potřeba být opatrný, je fakt, že se nejedná o pečený moučník. Součástí tohoto moučníku jsou vajíčka. Syrová vajíčka. Dbejte tak na to, aby použitá vejce byla čerstvá. Pokud budete připravovat Tiramisù, připlaťte si za tuto ingredienci, kupte kvalitní vejce. Druhou možností je žloutky (i bílky) před použitím pasterizovat. Tím pádem nebezpečí v podobě salmonelózy zcela jistě eliminujete. Obzvláště v letním období je potřeba dávat na kvalitu vajíček velký pozor.
Doporučuji držet se ještě jedné zásady. Moučník určitě nedělejte do zásoby, snažte se jej co nejrychleji zkonzumovat a VŽDY jej uchovávejte v chladničce.
Pro mě představuje největší nebezpečí to, že Tiramisù v té lednici prostě mám. A protože vím, že tam je, tak kolem lednice neustále kroužím a přitom se přemlouvám: „UŽ NE!! ! “. Je báječné připravit si ho večer a ráno si dát dvojitou porci k snídani ;-). A ráno… ráno je to dovoleno, je třeba nabít baterky. Úkoly daného dne pak určitě hravě splníte. Zrovna tak je fajn mít Tiramisù připraveno jako pohoštění pro návštěvu. Věřím, že pokud tento moučník nabídnete svým známým, určitě chybu neuděláte.

JAK PŘIPRAVIT TIRAMISÙ PODLE KLASICKÉ RECEPTURY? JDEME NA TO.

Pamatujte na to, že originál je vždy jen jeden. Nic není pro přípravu tohoto dezertu tak důležité jako autentické suroviny – savoiardi a mascarpone. Originální recept neobsahuje žádný alkohol. Chcete-li připravit to jedinečné Tiramisù, které jste si dávali v Římě (Florencii, Cagliari, v restauraci na pláži, v baitě s výhledem na štíty Dolomit atd.) musíte se držet těch surovin, které do Tiramisù patří. Uvidíte, že je to jednoduché a budete příjemně překvapeni, že si kousek Itálie dokážete vytvořit sami doma.

Ingredience

Jako nádobu můžete použít například pekáček nebo zapékací misku, dortovou formu, jakoukoli větší misku obdélníkového či čtvercového tvaru.

Postup

  1. Uvaříme si silnou kávu espresso a necháme ji vychladnout.
  2. Ušleháme žloutky s 2/3 cukru. Šleháme tak dlouho dokud nejsou obě ingredience dokonale propojené a žloutky nemají téměř bílou barvu.
  3. Zvlášť ušleháme bílky a při šlehání zvolna přidáváme zbylou 1/3 cukru (u originálního receptu se vyšlehaný sníh nepřidává, já jej tam dávám, krém tak získá na objemu a lehkosti).
  4. Mascarpone zamícháme zvolna a opatrně do našlehaných žloutků s cukrem tak, aby se obě hmoty dobře spojily. Poté přidáme ještě našlehaný sníh z bílků (originál recept bílky nevyužívá).
  5. Poté namáčíme cukrářské piškoty v připravené a vychladlé kávě (já nedám dopustit na savoiardi sardi, které jsou měkounké a s namáčením je potřeba být velmi, ale opravdu velmi opatrný aby se piškoty nerozmočiliy). Takže vždy jen rychle namočit. Nenechat piškoty rozmočit.
  6. Namočenými piškoty pokryjeme dno nádoby.
    Na piškoty natřeme vrstvu krému vytvořeného z mascarpone a vyšlehaných vajíček s cukrem.
  7. Znovu poklademe tuto vrstvu piškoty svlaženými v kávě a opět pokryjeme krémem.
  8. Dáme na cca 3 hodiny vychladit do chladničky.
  9. Před podáváním posypeme vrstvou hořkého kakaového prášku a můžeme podávat.

A mně už nezbývá nic jiného, než vám popřát DOBROU CHUŤ - ať už si moučník připravíte sami, nebo si ho dopřejete v cukrárně, kavárně či restauraci.

Pavlína Šišková

Text a fotografie ©Pavlína Šišková (CK Ciao Italia) - uvedené texty lze citovat pouze s uvedením zdroje a autora.

POKUD SE VÁM ČLÁNEK LÍBÍL, SDÍLEJTE HO DÁL

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

sledujte nejnovější články a zajímavé aktuality

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek.
Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.