Search
Close this search box.

Vinná réva a vína Sardinie – všeobecně – 1.díl

Letošní rok je v mnohém zcela netypický. Mám více času na věci, místa i činnosti, které mám na Sardinii ráda. Více se dostávám ke knihám, specializovaným časopisům i k počítači. To bylo v minulých letech naprosto nemožné. A tak jsem díky letošní „slow“ sezoně připravila opět pár vět do Blogu.

Vzhledem k tomu, že je podvečer a stále je nějakých 31 stupňů vytahuji ze zásob příjemně vychlazenou lahvinku Vermentina a usedám na terásku. V korunách stromů povívá vždy přítomný večerní vánek a v benjamínovi (Fíkovník malolistý), který je asi 10 m vysoký se probudil k činnosti, jako každý večer a ráno, opeřený pěvec. Jeho entusiasmus mu opět vydrží minimálně půl hodiny, spíše déle. Ráno jej mám místo budíku v 6 ráno :-). Večer hlásí západ slunce. Tak, a začínám psát… O čem? No, u sklenky vína… Jak jinak než o víně. Povznášejícím, úžasném, jedinečném. O sardském víně, které miluju. Po pravdě řečeno letos se jím zabývám mnohem intenzivněji a to jak po stránce teoretické, tak praktické. Po mém prvním příspěvku v Blogu o sardských vínech – Nejlepší vína Sardinie pro rok 2020 (Gambero Rosso) – jsem si řekla, že vytvořím nějaký přehled odrůd vinné révy pěstovaných na Sardinii. Vždyť návštěvy vinic a vinných sklepů spojené s degustacemi patří k jedněm z nejoblíbenějších výletů.

Samozřejmě jsem přemýšlela jak odrůdy seřadit. Abych byla spravedlivá a objektivní zvolila jsem pořadí abecední. Nebudu se v tomto článku o jednotlivých odrůdách pěstovaných na Sardinii rozepisovat. To si nechám do dalších částí Blogu. Postupně budu jednotlivé odrůdy představovat a tento článek propojovat s popisy jednotlivých odrůd vína.

TADY JE TEDY MÁTE - ODRŮDY VINNÉ RÉVY PĚSTOVANÉ NA SARDINII

– BOVALE

– CAGNULARI

– CANNONAU

CARIGNANO

– GIRÒ

– MALVASIA

– MONICA

– MOSCATO

– NASCO

– NEBBIOLO (NEBIOLO)

– NURAGUS

– SEMIDANO

TORBATO

– VERMENTINO

– VERNACCIA

14 odrůd vinné révy, z nichž některé jsou autochronní a pamatují doby Féničanů nebo Římanů. Chronicky známými odrůdami vinné révy jsou zcela jistě tyto dvě – červené Cannonau a bílé Vermentino. Nicméně, sardská vína jsou stejně úžasná jako proměnlivá, nebo, chcete-li, různorodá. Stejně tak jako krajina ostrova Sardinie. Vzpomínám si, jak před lety region Sardinie vymyslel skvělou reklamu pro propagaci ostrova. Ústředním sloganem byla věta „Sardinie – téměř další kontinent“. Je tomu skutečně tak, jednotlivé oblasti ostrova se od sebe neskutečně odlišují. Stejně tak je tomu se sardským vínem.

Větší část produkce spadá do nižší klasifikace. Najdeme zde však 19 samostatných DOC a jedno DOCG. Mnohá skvělá vína spadají do nižší apelace IGT. Nejrozšířenější je zcela jednoznačně IGT Isola dei Nuraghi. I v této nižší apelaci se objevují naprosto jedinečná vína a to výhradně z toho důvodu, že nesplňují parametr příslušné apelace DOC. Schválně se podívejte na vína hodnocená společností GAMBERO ROSSO na rok 2020 – najdete zde několik skutečně skvělých vín právě s označením apelace IGT.

Myslím si, že většina z vás velice dobře ví co výše uvedené zkratky znamenají. Pro ty, kdo by jste si chtěli význam označení DOC, DOCG či IGT osvěžit, se k nim vrátíme v některém z dalších článků Blogu CK Ciao Italia kdy se budu zabývat jednotlivými klasifikacemi.

Pavlína Šišková

Text a fotografie ©Pavlína Šišková (CK Ciao Italia) - uvedené texty lze citovat pouze s uvedením zdroje a autora.

POKUD SE VÁM ČLÁNEK LÍBÍL, SDÍLEJTE HO DÁL

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

sledujte nejnovější články a zajímavé aktuality

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek.
Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.