Životem tepající a současně velmi pohostinné hlavní město Sardinie Cagliari je zasazeno do jedinečné přírodní scenerie. Poloha města přímo na mořském pobřeží, a to včetně jeho historické části, je pro něj zcela jistě obrovským bonusem. K jeho návštěvě nepotřebujete auto. Stačí vám jen se tak pěšky procházet, využít vcelku dobře fungující místní dopravu nebo si případně vypůjčit kolo (existují půjčovny pro tzv. sdílená kola a „jakás takás síť“ cyklostezek). Prohlédnout si tak můžete vše zajímavé ve městě. Od historických čtvrtí až po městskou pláž Poetto. Od přímořské promenády po Přírodní regionální park Molentargius-Saline. Místo, které je hnízdištěm plameňáků růžových. Pozorovat je tam můžete v průběhu celého roku.
Vzdušné, plné světla a slunce, všudypřítomného osvěžujícího vánku. Jižanské, dynamické a současně svým způsobem klidné, občas lehce ospalé, ale také útulné a pohostinné. To je Cagliari. Určitě vás překvapí fakt, že se Cagliari řadí mezi italská města s největším podílem městské zeleně vzhledem ke své rozloze. Údaje z roku 2012 stavějí hlavní město Sardinie na 12. místo s 9,77%.. Další zajímavostí je, že město zaujímá čelní pozici, v rámci Evropské Unie v provozování sportovních aktivit pod širým nebem. Za tímto faktem bezpochyby stojí jeho velice příjemné celoroční klima a jedinečná poloha na mořském pobřeží.
Většina „ne-italských“ návštěvníků ostrova se na Sardinii dopravuje letadlem. To Italové chápou svou dovolenou na Sardinii trošku jinak a raději se dopraví trajektem a využijí na maximum to, že mají k dispozici své auto. Mohou tak bez problémů objevovat jednotlivé pláže, navštěvovat vynikající restaurace a zamířit na místa, která jsou mnohdy běžným návštěvníkům dobře ukrytá. Ale vraťme se k letišti. Na jihu ostrova je to letiště Elmas, ze kterého se dostanete pohodlně za necelých 10 minut vlakem či autobusem do samého centra města, na náměstí Piazza Matteotti. Odtud už se můžete vypravit pěšky, autobusem nebo zkusit využít tzv „bike sharing“ (dá se aktivovat i díky mobilní aplikaci a zaplatit z chytrého telefonu – kolo stojí 8 eur na 4 hodiny). Dojet můžete například na městskou pláž Poetto, vzdálenou 12 km. Po cestě si můžete udělat zastávky třeba v zátoce Cala Mosca nebo v přístavu Marina Piccola. Není to určitě tak jednoduché jako u cyklostezek u nás či třeba v Rakousku, ale řekněme, že je to určitě chvályhodný počin místní radnice.
Pokud se chcete seznámit s historickým centrem města, můžete vyrazit z náměstí Piazza Matteotti klidně pěšky. Všechny čtyři historické čtvrti – Castello, Marina, Stampace a Villanova máte doslova na dosah. Začněte třeba v Marině, na nejznámějším bulváru města – mondénní ulici via Roma. Ta je tvořena historickými šlechtickými paláci s portiky, jež ukrývají luxusní obchody, ale také příjemné kavárny či „gelaterie“ – prodejny se zmrzlinou, kde můžete v klidu posedět a užívat si výhledu na blízký přístav. Nic vám nebrání odbočit z této výstavní ulice do husté spleti malebných úzkých uliček se spoustou spíše menších krámků s uměleckými předměty, dílnami i mnoha typickými restauracemi. Nasajete tak atmosféru místa, kde v dávných dobách žili především místní rybáři. Dojít můžete až na živé náměstí Piazza Yenne.
Odtud zamiřte do čtvrti Stampace, oblíbené čtvrťi obyvatel Cagliari. Ta nabízí třeba návštěvu sice malého, ale co do významu neopomenutelného kostelíku Sv. Efisia, patrona města i ostrova. Dalším skvostem této čtvrti je zcela jednoznačně barokní kostel sv. Michala. Případně můžete vystoupat až k ruinám římského amfiteátru, který samozřejmě také stojí za zhlédnutí.
To už máte na dosah nejznámější historickou čtvrť hlavního města Sardinie – čtvrť Il Castello – hrad. Nejedná se o hrad v našem slova smyslu, ale o opevněné návrší s mnoha významnými historickými budovami, ale také vyhlídkami. Vstoupíte branou San Pancrazio a na náměstí Piazza Palazzo můžete obdivovat historické budovy, jako je bývalá radnice, královský palác a také katedrálu zasvěcenou panně Marii. Projdete se po dávných bastionech, vystoupat můžete na věže sv. Pankráce nebo na tzv. Sloní věž. Ze všech možných míst této čtvrti se nabízející nádherné výhledy na město a okolní krajinu.
A zbývá nám čtvrť Villanova. I ta má co nabídnout z hlediska historicky, umělecky či nábožensky významných staveb. Zajímavá je zcela jistě budova bývalých jatek, která dnes slouží jako významný kulturní a umělecký stánek – Exma‘ . Z náboženských staveb stojí rozhodně za zhlédnutí dva kostely. Basilika San Saturnino a kostel San Lucifero. Pokud už jste historií znaveni můžete načerpat sílu v některém z barů této čtvrti, kterých je zde nepočítaně a nabízejí nejen kávu či „aperitivo“, ale i něco malého k zakousnutí. Naleznete zde i nejstarší cagliarskou kavárnu Antico Caffé. … nebo se můžete vypravit na nákup. Ulice jako via Manno, via Sonnino či via Dante jsou pro „shopping“ jako stvořené. Zde naleznete jak u nás známé značkové obchody, ale také spoustu místních butiků a obchůdků s uměleckými předměty nabízejících velmi zajímavé lokální zboží, které jinde nenajdete. Třeba keramiku vycházející z dávných sardských tradic. Keramiku v barvách typických pro Cagliari – města slunce, města ležícího přímo u moře, žijícího pod širým nebem. Právě moře a nebe a jejich neustále se měnící paleta modří jsou pro místní umělce zřejmě nejlepší inspirací pro jejich tvorbu.
Text a fotografie ©Pavlína Šišková (CK Ciao Italia) - uvedené texty lze citovat pouze s uvedením zdroje a autora.
Údaje o produktech uvedené na těchto stránkách byly zpracovány na základě informací dostupných v době jejich zpracování. CK Ciao Italia si vyhrazuje právo na změnu těchto údajů a opravu případných tiskových chyb respektive chyb při zadávání dat.