Search
Close this search box.

SPRITZ – víte jak jej správně připravit?

Spritz, stálici na scéně míchaných nápojů si dáte opravdu všude po celé Itálii. Od Piemontu až po Sicílii. V létě nebo v zimě. U moře nebo na horách. Tento drink zdomácněl i v jiných částech světa a stal se tak notoricky známou legendou. Prostě se zastavíte v baru, požádáte o sklenici Spritzu, za okamžik vám donesou drink namíchaný…. no moment, jaké že to ingredience tvoří tento notoricky známý drink? Copak to vlastně je ten Spritz? A máme dilema. Ovšem, určitě všichni velice dobře ví co je hlavní ingrediencí správného Spritzu- ano, víno,. Bílé a perlivé či šumivé víno.
Jak ovšem připravit takový správný Spritz?

Vezměme to hezky po pořádku…

SPRITZ: HISTORIE A PŮVOD

Spritz se zrodil s největší pravděpodobností v Benátkách, i když dodnes probíhá mezi všemi italskými regiony boj o to, kde vlastně tento dnes velice populární míchaný alkoholický nápoj vznikl. Historické zdroje tvrdí, že Spritz má původ právě v oblasti Benátska – či přímo v Benátkách. Osvěžující nápoj se zrodil v horkých a vlhkých benátských létech, aby zahnal žízeň. V prvopočátcích jako sklenice bílého vína s ledovou vodou, často perlivou. Tak trošku takové to benátské „goto de vin“.

A jak je tomu dnes?
Tak jako všechny oblíbené nápoje, je i každý namíchaný Spritz dílem fantazie toho kterého barmana či obecně toho kdo nápoj připravuje. Drink samozřejmě podléhá také různým „módním“ vlnám a vlivům. Dá se říct, že existují desítky variant tohoto osvěžujícího nápoje, zrozené díky fantazii profesionálních barmanů, ale také díky přáním jednotlivých klientů.

SPRITZ: PŮVODNÍ RECEPT A JEHO VARIANTY

Nejprve pohled na Spritz kdysi a na ten dnešní. Poté mezinárodní pohled na Spritz, protože si jej můžete v různých obměnách a variantách dát opravdu snad všude na světě.

  • Původní benátský recept: tiché víno – bílé neperlivé víno, ledová voda. Kdo si to mohl dovolit přidal citronovou kůru a různila se také kvalita použitého bílého vína.
  • Klasický nejčastěji užívaný současný recept: šumivé víno, nejčastěji se používá Prosecco, bitter – kořeněný aperitiv (Aperol je snad nejpoužívanější značka) a tzv. selz, tedy sodová voda. Součástí nápoje je samozřejmě led a plátek pomeranče.  

Variant současného receptu je velké množství. Například místo Aperolu se použije Campari. Spritz je pak méně sladký oproti tomu klasickému s Aperolem.
Ve Španělsku se dělá Spritz, kterému se říká „tinto di verano“. Je připravován z červeného vína, spíše aromatického s ovocnými tóny. Do něj se přidá perlivá voda a plátek pomeranče.

Spritz à la Francie je zase s růžovým vínem, kapkou rybízového likéru a perlivou vodou. Tento Spritz je zdoben jahodami.
Americká verze Spritzu se jmenuje „Tarocco Spritz“. Připravuje se z ginu, citronové šťávy, likéru Cappelletti, vanilkového sirupu a samozřejmě nesmí chybět Prosecco.

A co třeba ruská verze…. ta se skládá z Campari, pomerančového džusu a šampaňského – taková trošku „silnější káva“..

A JAKÝ JE SPRÁVNÝ POMĚR INGREDIENCÍ U KLASICKÉHO SPRITZu?

Vzájemný poměr ingrediencí je důležitý pro vyváženou chuť podávaného drinku.V případě, že připravujete nápoj doma, držte se tradičního receptu a vytvoříte opravdu osvěžující nápoj zahánějící žízeň. V opačném případě se může stát, že si pořídíte spíše alkoholovou bombu oranžové barvy.

Správný vzájemný poměr jednotlivých složek pro přípravu Spritzu ve vinné sklenici je následující:

  • 60% vína (Prosecco nebo suché bílé víno)
  • 15% bitter – hořký či kořeněný aperitiv (Aperol, Campari, apod..)
  • doplňte sodu nebo perlivou vodu
  • ozdobte plátkem pomeranče

Pro letní horké dny je nejvhodnější varianta s Aperolem, která je nejméně alkoholická. Aperol totiž obsahuje pouhých 11% alkoholu, to u Campari už se dostáváme na dvojnásobek.

Takže třeba u Spritzu s Aperolem jsou doporučovány:

  • 3 díly vina (Prosecco nebo suché bílé víno)
  • 2 díly bitter – kořeněný aperitiv Aperol
  • 1 díl soda nebo perlivá voda
  • ozdobte plátkem pomeranče

Myslím, že není potřeba připomínat, že sklenice má být naplněna ledem.

NA ZDRAVÍ A VYCHUTNEJTE SI SVOU SKLENICI SPRITZU AŤ JSTE KDEKOLI.

Pavlína Šišková

Text a fotografie ©Pavlína Šišková (CK Ciao Italia) - uvedené texty lze citovat pouze s uvedením zdroje a autora.

POKUD SE VÁM ČLÁNEK LÍBÍL, SDÍLEJTE HO DÁL

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

sledujte nejnovější články a zajímavé aktuality

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek.
Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.