Search
Close this search box.

PISTÁCIE – zelené zlato ze Sicílie

Můj život se sice točí především kolem Sardinie, ale pistácie ty tady nenajdete. Přitom patří společně s mandlemi k mým nejoblíbenějším ořechům (hm…. špatný terminus technicus, ale to vysvětlím později). Minulý rok jsem si konečně udělala výlet do „rodiště“ těch nejlepších a nejslavnějších pistácii pěstovaných v Itálii – do města Bronte, ležícího na úpatí Etny, nejvyšší činné sopky a jednoho z nejmohutnějších vulkánů v Evropě.

Je samozřejmé, že většina z nás má pistácie spojené se zelenou barvou, s pistáciovou zmrzlinou a s italskou uzeninou mortadella.

Ale věděli jste, že…?

  • Druhý měsíc v roce neslaví svůj svátek jen Svatý Valentýn, ale i pistácie. 26. února je mezinárodní den pistácií. V dávných dobách se pistáciím říkalo zelené mandle. Podobně jako mandle jsou totiž tradiční rostlinou, kterou znaly a využívaly již dávné kultury. S mandlemi mají společné také to, že jsou to jediné dva druhy ořechů, které jsou zmíněny v Bibli! A když už jsem u Knihy knih – traduje se, že pistácie byly jednou z potravin, které si Adam přinesl s sebou na Zem ze zahrady Eden.
  • Mezi milovníky pistácií patřila údajně také Královna ze Sáby. Legenda praví, že královna nařídila, aby byly pistácie výlučně královské jídlo. Zašla tak daleko, že zakázala prostým lidem pěstovat stromy pro osobní potřebu. Nabuchodonozor, starověký babylonský král, si také nechal ve svých pověstných visutých zahradách zasadit pistácie.
  • Abychom opustili oblast dohadů… Pistácie pocházejí z oblasti Sýrie a Íránu (oblasti dávné Persie), odkud se rozšířily do celého světa. Archeologové našli v Iráku pozůstatky pistácií již z roku 6750 př. n. l., mohou tak být využívány i více než 9000 let!
  • I když zelené zlato pochází původně z oblasti dávné Perské říše (dnes Sýrie, Irák), prvenstvím v jejich produkci se chlubit nemůže. Pistácie se nejvíc pěstují v Americe (Kalifornie) – ta pokrývá polovinu z celého na světě vyprodukovaného množství pistácií.
  • Ovšem opusťme kvantitu a zaměřme se na kvalitu. A jsme rázem zpět v Evropě, přesněji na Sicílii. Je všeobecně známo, že pistácie jsou jedny z nejdražších ořechů. Co jste ale možná nevěděli je, že za některé specifické odrůdy si připlatíte! Například právě pistácie z Bronte na Sicílii. Ty jsou dokonce někdy střeženy i policisty. Kvůli vysoké ceně těchto unikátních ořechů se stávají v období sklizně terčem zlodějů. Italský stát tedy zakročil a v období sklizně pomáhá pěstitelům pod Etnou jejich sicilské zelené zlato ochránit.
  • Pistácie doslova přetékají melatoninem, čili hormonem spánku. Konzumace pistácií podporuje přirozenou produkci tohoto hormonu. Zkuste si dát hrst pistáciových oříšků pár hodin před ulehnutím a ověřte, zda je to pravda.
  • Pistácie jsou tvořeny téměř z poloviny tuky, obsahují minimum sacharidů, ale velké množství bílkovin. Ve 100 gramech pistácií je celých 20 gramů bílkovin! Pistácie jsou plné vitamínů a dalších prospěšných látek. Jsou bohaté především na železo, měď a draslík.
    Dále obsahují i významné množství selenu a hořčíku. Pomáhají redukovat „špatný“ cholesterol a snižovat krevní tlak. Celkově přispívají ke zdraví srdce a ke snížení rizika srdečních chorob. Samozřejmě, že důvodů, proč přidat pistácie do jídelníčku, je mnoho a já věřím, že se k nim v nějakém dalším článku opět vrátím.

A jak to tedy je?

A dlužím ještě vysvětlení z úvodu mého článku. Proč nenazývat pistácie ořechy? Důvod je následující. Pistácie běžně řadíme mezi ořechy, ale přitom to ořechy nejsou. Pistácie jsou ve skutečnosti zralá semena. Tato semínka se ukrývají v malých plodech. Po odkvětu vypadají jako malé zelené kapičky, které postupně zrají až do červené barvy. Rostou na stromě v trsech a z jednoho stromu pistácie sklidí pěstitelé i 20 kilogramů plodů.

Jak už jsem řekla, k pistáciím se zcela jistě v budoucnu znovu vrátíme. Mají spoustu benefitů a mají opravdu různorodé využití v kuchyni. Byla by velká škoda skončit povídání o zeleném sicilském zlatě tímto krátkým článkem.

Pavlína Šišková

Text a fotografie ©Pavlína Šišková (CK Ciao Italia) Consorzio Arcobaleno, Pixabay, Simona Schiano - uvedené texty lze citovat pouze s uvedením zdroje a autora.

POKUD SE VÁM ČLÁNEK LÍBÍL, SDÍLEJTE HO DÁL

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

sledujte nejnovější články a zajímavé aktuality

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek.
Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.