Search
Close this search box.

Festa di Sant´Efisio – nejvýznamnější náboženský svátek Sardinie – 2. díl

Tento článek je pokračováním 1. dílu, Pokud chcete číst i první část článku, klikněte prosím na odkaz níže.

Kult sv. Efisia. Morová rána na Sardinii a slib, který dali ostrované svatému.

Jaký je vlastně původ každoročního procesí probíhajícího od 1. do 4. května? Proč tato náboženská i folklorní událost vznikla? A proč má pro místní obyvatele tak obrovský význam?

Kult sv. Efisia na Sardinii je spojen s výstavbou dvou kostelů. Nejprve v Noře, v místě Efisiovy popravy. Tento kostel v románském slohu pochází z 11. století a stojí na břehu moře u krásné pláže. Druhý kostel spojený s kultem sv. Efisia vzniká o dvě století později v Cagliari, ve čtvrti Stampace. Je to právě ten kostelík, ze kterého každoročně se opakující procesí vychází. Vychází proto, aby dorazilo na druhý den do staršího kostelíku v Noře a 4. května se opět vrátilo do Cagliari.

Původ procesí je však potřeba hledat až v půli 17. století. Každoročně se opakující procesí, trvající čtyři dny, je vlastně dodržením slibu, který byl svatému dán v době obrovské morové nákazy, která zasáhla ostrov v roce 1652.

Ostrované roku 1652 začali zažívat chvíle strachu a bezmoci. Nedokázali se jakkoli účinně morové ráně bránit a ta postupně zachvacovala a decimovala celý ostrov. Měla na svědomí smrt obrovského množství lidí. Mor na Sardinii zuřil dlouhých 5 let. Téměř zcela vylidnil město Alghero. Ve městě Sassari zůstalo na živu jen něco málo přes pět tisíc obyvatel. Zdecimováno bylo i hlavní město Cagliari.

Proto se jako k poslední záchraně upnuli obyvatelé Sardinie ke svému svatému, patronu ostrova. Jeho socha byla z kostelíku ve čtvrti Stampace přenesena do hlavního svatostánku ostrova – Katedrály Santa Maria v Cagliari, kde zůstala vystavena po 4 roky. Černá smrt však neodcházela a tak se úřady města Cagliari rozhodly učinit poslední pokus. Procesí se sochou svatého mělo tak jak tomu bylo již několikrát, zopakovat cestu světce z vězení na popraviště. Světci bylo ovšem tentokrát přislíbeno (a proto je dodnes procesí označováno jako Scioglimento del Voto – dodržení slibu), že pokud mor zmizí, bude se toto procesí pořádat opakovaně každý rok. Po památném procesí v roce 1657 mor jako zázrakem zmizel, a proto jedaný slib dodržován rok co rok.

Festa di Sant´Efisio - oslava a procesí.

Procesí v průběhu staletí doznalo několika změn. Jeho poselství a, řekněme struktura, však zůstala beze změny. A tak mezi 1. a 4. květnem doprovázejí každoročně ostrované svého patrona na cestě z Cagliari do města Nora a zpět.

Nastíním vám tedy ve stručnosti obvyklý harmonogram této čtyřdenní oslavy.

1. května
Tradiční povozy z oblasti Campidana (sardsky tracas) tažené mohutnými buvoly zahajují procesí kolem 10 hodiny. Následuje je na 3500 věřících v tradičních sardských krojích a až 300 jezdců z třech různých skupin – i Cavalieri, i Miliziani, la Guardiania.

Kolem poledne procesí prochází dle stanoveného itineráře ulicemi města Cagliari a defiluje také před novou radnicí. Pomalu opouští Cagliari a odpoledne se zastavuje v kostelíku v části Giorgino, aby pokračovalo přes Villa d´Orri až do města Sarroch, kde „přenocuje“.

2. května
V městě Sarroch je ráno sloužena mše a průvod se vydává do městečka Villa San Pietro. Kolem poledne pak přichází do Puly. Průvod opět defiluje ulicemi městečka a v hlavním kostele Puly je pozdě odpoledne sloužena mše. Následuje cesta k přibližně 2 km vzdálenému kostelíku Sv. Efisia v lokalitě Nora. I zde se večer slouží mše. V tomto kostelíku svatý opět „nocuje “.

3. května
Ráno v cca 07:30 probíhá na Noře mše pod širým nebem, která obvykle trvá velmi dlouho, může končit i v 11 hodin dopoledne.

Procesí pak v odpoledních hodinách pokračuje až k archeologické lokalitě Nora (pozůstatky kdysi hlavního města Sardinie) a poté se vrací po pláži ke kostelíku Sv. Efisia. Následuje další mše a přesun do městečka Pula.

4. května
Po brzké ranní mši se v cca 08:00 hodin vydává procesí na zpáteční cestu do Cagliari, kde obvykle dorazí pozdě večer, přibližně ve 22:30 hodin.

Vzdálenost mezi městy Cagliari a Pula (lokalita Nora) je asi 35 km.

A jak bude probíhat 364. ročník oslav Sv. Efisia v roce 2020?

Letošní oslava je bohužel poznamenána a velmi silně limitována s ohledem na celosvětový problém jménem COVID-19, coronavirus SARS-CoV-2 a rizika s ním spojená.

Sardové však stejně jako ve válečných letech či při jiných neobvyklých událostech chtějí a musí svůj slib daný v roce 1657 splnit. V roce 2020 se bohužel celá oslava omezí jen na jeden jediný den. Na 3. květen, den, který má z celé oslavy největší symbolický význam.

Odkrytý vůz naloží ráno sochu svatého a 3. května 2020 projede ulicemi měst a městeček která tradičně leží na trase pouti tak, aby jej mohli obyvatelé pozdravit alespoň symbolicky – z oken či částečně také z ulic (v Itálii platí v tomto okamžiku zákaz shromažďování). Toho dne večer, se pak socha patrona Sardinie vrátí zpět do svého domovského kostelíku v cagliarské čtvrti Stampace.

Letos svatého Efisia na jeho pouti nedoprovodí zdobené povozy, ani početné zástupy Sardů, které jej následují v pestrobarevném procesí plném emocí, barev i radosti. Nezazní tony dávných launeddas, ani spontánní smích. Nebude slyšet hudbu a zpěv v ulicích měst do pozdních nočních hodin. Sardové však se svým svatým přesto půjdou po celou dobu jeho pouti, protože jak je znám, vím, že jej mají hluboko ve svých srdcích. Věřící i nevěřící, všichni k němu budou upínat svou modlitbu či mysl. Budou doufat, že příští rok si vše vynahradí a doprovodí svého patrona na jeho pouti opět tak, jak jsou zvyklí z předchozích let.V hloubi duše věří, že jim pomůže a vrátí je k běžnému každodennímu životu. Sv. Efisius totiž není jen náboženskou ikonou, je bezpochyby jedním ze symbolů ostrova Sardinie. Je to prostě JEJICH SVATÝ EFISIUS. Rozumím jim. I já budu letos v duchu tam, na Sardinii, přestože jsem od ní 2000 km daleko.

Pavlína Šišková

Text a fotografie ©Pavlína Šišková (CK Ciao Italia) - uvedené texty lze citovat pouze s uvedením zdroje a autora.

POKUD SE VÁM ČLÁNEK LÍBÍL, SDÍLEJTE HO DÁL

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

sledujte nejnovější články a zajímavé aktuality

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek.
Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.