Search
Close this search box.

Festa di Sant´Efisio – nejvýznamnější náboženský svátek Sardinie – 1. díl

Letos je vše jiné než v letech předchozích. A tak budou zcela jinak probíhat také každoročně se opakující oslavy Svátku sv. Efisia – patrona Cagliari i ostrova Sardinie. Festa di Sant´Efisio je největším náboženským svátkem na ostrově. Svátkem, který je současně přehlídkou sardského folkloru, lidové kultury i umění, krojů, hudby, tradic. Není to čistě náboženská oslava, má mnoho dalších rozměrů. Je svým způsobem určitým poselstvím. Z mého pohledu je to součastně také manifestace sardských tradic a zvyků, sardské sounáležitosti i sardského bohatství (nejen toho hmotného). Bohužel ani já po tolika letec,h kdy jsem se pravidelně oslav účastnila, nebudu letos touto dobou na mém milovaném ostrově. Proto jsem se rozhodla „zúčastnit “ se pomyslného procesí alespoň symbolicky – článkem ve svém blogu a internetovým sledováním oslavy, která byla „přizpůsobena“ současným podmínkám a zredukována na možné minimim.

Jak tato tradiční oslava Festa di Sant´Efisio vypadá?

Obyvatelé ostrova se do hlavního města Cagliari sjedou ze všech koutů Sardinie. Život města se v tom okamžiku nasměruje v podstatě jedním jediným směrem – k svatému Efisiovi a jeho oslavě. Procesí probíhá v téměř dokonalé harmonii všech účastníků, a že jich není. málo.

Snad nejlépe vám přiblíží tradiční čtyřdenní oslavu přiložené video. Nic se však nevyrovná tomu zažít atmosféru této spontánní oslavy na vlastní kůži. Je plná barev, tradiční hudby, entuziasmu účastníků (jak těch v průvodu, tak těch, kteří přihlížejí na ulicích) i omamných vůní (vůz se sochou svatého projíždí při své pouti na mnoha místech po „koberci“ vytvořeném z vonných bylin, květin a okvětních plátků). První den se procesí v Cagliari obvykle účastní asi 3500 pěších. Všichni jsou oblečeni v tradičních lokálních sardských krojích. Jedny hýří barvami, jiné jsou naopak tlumené. Každé město, městečko či oblast má své vlastní tradiční oděvy a je úžasné pozorovat ženy, muže i děti jak hrdě defilují oděni v krojích, které se mnohdy dědí z generace na generaci a mají obrovskou historickou cenu. Pěší doprovází jezdci na koních. Těch bývá kolem 250 až 300. Chybět nesmějí ani tradiční, slavnostně a bohatě zdobené povozy tažené nádherně nazdobenými mohutnými buvoly. Atmosféra je každého 1. května, i další 3 následující dny, koktejlem barev, hudby, vůní, emocí, tradiční kultury i oddanosti. Oddanosti Sardů svému svatému, svému městu, své zemi, svým tradicím, které mají tisícileté kořeny. Festa di Sant´Efisio je příležitostí, která vám ukáže Sardinii z jiného úhlu pohledu, jenž zůstává většině návštěvníků ostrova, přijíždějícím na Sardinii „jen k moři“ v letních měsících, navždy skryt.

Svatý Efisius (Sant´Efisio)

Tradičně se uvádí, že se Sant’Efisio (sv. Efisius) narodil kolem roku 250 po Kristu ve městě Aelìa Capitolina, vybudovaném po vzoru římských kolonií v roce 131 z rozkazu římského císaře Hadriana na místě zničeného Jeruzaléma. Žil v době vlády císaře Diokleciána. Stal se vojákem a byl vyslán do oblasti dnešní Itálie, aby potíral křesťanství a jeho šíření. Sám však při svém pobytu konvertoval ke křesťanství. Tradice hovoří o tom, že se mu při cestě do dnešní Neapole na nebi zjevil křesťanský kříž a ten se otiskl do jeho pravé dlaně. Z přístavu Gaeta pak odplul na Sardinii, kde měl jako správný římský voják potírat křesťanství. Se svými stoupenci však naopak šířil víru. Za to byl zajat a uvržen do žaláře. I dnes můžete navštívit podzemní celu, v níž byl údajně vězněn. Jen pár kroků od ní se nachází kostelík zasvěcený Efisiovi. Právě z tohoto kostela každoročně 1. května vychází procesí, aby byl splněn slib, který byl svatému dán. Vraťme se však k životu Efisia. V Cagliari byl mučen i přemlouván, aby se křesťanské víry zřekl. Neučinil tak. Bylo tedy rozhodnuto, že bude zaživa upálen. Plameny se jej však ani nedotkly. Proto bylo rozhodnuto o jeho popravě stětím mimo hlavní město Cagliari. Poprava tak měla být vykonána, ve městě Nora, k čemuž také došlo. Stalo se tak 15 ledna, roku 286 po Kristu (v některých zdrojích se uvádí také rok 303).

Svatý Efisius se díky tradici stal v podstatě sardskou náboženskou ikonou, a to navzdory tomu, že není oficiálně uznán celou církví jako svatý.

Cestovní kancelář Ciao Italia touto cestou děkuje Cagliari Turismo (Ufficio del Turismo di Cagliari) za zapůjčení fotek pro tento článek v našem Blogu. Fotky jsou označeny logem CAGLIARI.

Článek pokračuje druhým dílem.

Pavlína Šišková

Text a fotografie ©Pavlína Šišková (CK Ciao Italia) - uvedené texty lze citovat pouze s uvedením zdroje a autora. Část fotografií byla poskytnuta informační kanceláří města Cagliari (Cagliari Turismo). Tyto fotografie jsou označeny logem CAGLIARI.

POKUD SE VÁM ČLÁNEK LÍBÍL, SDÍLEJTE HO DÁL

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

sledujte nejnovější články a zajímavé aktuality

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek.
Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.