Slovo karanténa je bohužel v současné době skloňováno všude kolem nás. Vyskakuje na nás z internetových stránek, z denního tisku, z televizního i rozhlasového vysílání. Tento výraz zcela určitě zazní v téměř každém rozhovoru mezi přáteli, známými, spolupracovníky… Již pár týdnů se před ním nedá utéct. Bezprostředně se týká každého z nás.
Výraz, který v sobě nese náboj strachu, negativity, omezení a tak bych mohla pokračovat dál. Poté co se objevuje všude kolem nás, vyvolává strach, paniku, nejistotu. Ovšem… jeho přepis nebo přejete-li si opis do češtiny v sobě skrývá i pozitivitu. Schválně nahlédněte do slovníku cizích slov. Do češtiny převzaté slovo KARANTÉNA je vlastně DOČASNÁ IZOLACE. A ten pozitivní náboj spočívá zcela určitě ve slovíčku dočasná.
Při současné obrovské frekvenci výrazu „karanténa“ nemáme možná ani chuť pátrat nebo se zamyslet nad tím, kde se toto dnes tolik skloňované pojmenování vzalo a co přesně znamená.
Protože je KARANTÉNA slovo převzaté z italštiny, rozhodla jsem se věnovat mu kraťoučký článek v blogu. Možná i proto, že jsem si po návratu z Itálie 12. 3. 2020 sama 14ti denní karanténou prošla a díky kontaktu s infikovanou osobou jsem podstoupila také potřebné stěry s negativním výsledným vyhodnocením.
… se italsky řekne quarantena a etymologicky pochází z italského slova quaranta (čtyřicet). Jedná se o označení období 40 dnů, po kterou byli na lodích izolováni námořníci a další osoby přijíždějící z oblastí, kde se vyskytoval mor.
Přesněji, v roce 1377 Benátky poprvé zavedly dočasnou izolaci, která dala karanténě její současné jméno. Ve své obchodní kolonii, v městském státě Ragusa (dnes chorvatský Dubrovník), měly lodní posádky i příchozí podezřelí z toho, že putují z nakažených oblastí, povinnost strávit třicet dní v izolaci. Až poté jim mohl být vstup do města povolen. Nakonec se benátský systém rozšířil na dní čtyřicet, a takto vzniklo také pojmenování karantény.
Spekulací je spousta. A těžko říci, která varianta je správná. Tak jen pro zajímavost.
Budeme si tedy všichni přát, aby naše současná dočasná izolace skončila co nejdříve. Neztrácejme dobrou mysl. Poděkujme za dny, kdy se můžeme na chvíli zastavit, zamyslet a do budoucna změnit v našich životech to, co nefungovalo tak, jak bychom si představovali. Přejme si, abychom z této karantény vyšli silnější, a doufám, že i lepší než jsme byli kdy dříve.
Text a fotografie ©Pavlína Šišková (CK Ciao Italia) - uvedené texty lze citovat pouze s uvedením zdroje a autora.
Údaje o produktech uvedené na těchto stránkách byly zpracovány na základě informací dostupných v době jejich zpracování. CK Ciao Italia si vyhrazuje právo na změnu těchto údajů a opravu případných tiskových chyb respektive chyb při zadávání dat.