ELBA – naše nová destinace pro rok 2020

Při svých toulkách po Itálii v listopadu roku 2018 jsem zamířila také na ostrov Elba. Cestu jsem plánovala již mnohokrát, ale vždy z ní z nějakého důvodu sešlo. Ostrov mě zcela uchvátil, a to přes to, že jsem zrovna „netrefila“ ideální počasí a pobyt si musela o 2 dny prodloužit. Rozbouřené moře totiž nedovolovalo návrat na pevninu. Od dubna do konce října takováto situace nehrozí, a tak jsem se rozhodla zařadit Elbu do nabídky naší CK. První vybrané hotely se objeví na našem webu již během měsíce října a listopadu.

A jaký ostrov Elba vlastně je?

Připojuji pár řádků a fotografií z podzimu 2018 i léta 2019.

Ostrov, který v italštině nese jméno Isola d´Elba, je sice nevelký, ale velice rozmanitý. Na pouhých 224 km2 a při délce pobřeží přibližně 147 kilometrů nabízí opravdu velice pestrou paletu nejrůznějších možností, jak trávit dovolenou. Vyberou si jak ti, co rádi odpočívají a preferují pohodovou dovolenou, tak ti co dávají přednost dovolené aktivní.

V rámci Itálie se jedná o třetí největší ostrov (první je Sicílie, druhá Sardinie). Současně je také největším z ostrovů Národního parku Toskánského souostroví. Tento národní park je tvořen sedmi hlavními ostrovy, z nichž Elba je největší. Oblast Toskánského souostroví je největším národním mořským parkem v rámci evropského kontinentu. Mezi další perly Toskánského souostroví patří třeba ostrov Montecristo, proslavený románem Hrabě Monte Christo od Alexandra Dumase st. Za návštěvu také stojí ostrov Pianosa, který nabízí překrásné koupání, katakomby a římské památky.

Zajímavá je také legenda, která se k vzniku souostroví váže. Sedm ostrovů je sedm perel z náhrdelníku bohyně Venuše, bohyně krásy a lásky. Ta, když se ponořila do průzračných vod Tyrhénského moře, ztratila svůj náhrdelník se sedmi perlami, a protože se jedná o báji, tyto perly se proměnily v dnešní malebné souostroví. Každý ostrov zcela jiný a svébytný.

zdroj - http://www.islepark.gov.it

Elba je ostrovem panoramatických vyhlídek – od moře i z výšky. Úžasný výhled se nabízí například z letité lanovky, vedoucí na nejvyšší horu ostrova. Monte Capanne. Její výška je 1018 m n.m. Z vrcholu je rozhled na zelené a kopcovité vnitrozemí ostrova, na města a městečka, rozesetá především podél pobřeží, a na širé moře.

Ostrov je samozřejmě známý také díky Napoleonovi, který ostrov pozvedl a je autorem vlajky, potažmo i znaku ostrova Elba. Vlajka je bílá, dělená úhlopříčně červeným pruhem, který začíná od horní části stožáru. V červeném pruhu jsou rovnoměrně umístěny tři zlaté včely. Symbol jednoty, píle a tvrdé usilovné práce.

Napoleon pobýval na Elbě 9 měsíců a 21 dnů. Dne 26. února 1815 uprchl zpět do Francie (období stodenního císařství). Po porážce v bitvě u Waterloo byl internován podruhé, na odlehlém ostrově Svatá Helena v Atlantském oceánu.

Pobřeží ostrova je členité. Mezi útesy najdete romantické zálivy, větší i menší nádherné pláže s průzračnou vodou. Ostrov je bytostně svázán s mořem, všechna městečka na pobřeží jsou současně přístavy. Ve vnitrozemí najdete menší pitoreskní vesničky. Místní kopce jsou ideálním cílem pro procházky nebo trekkingové výpravy po vyznačených turistických stezkách. Kdo neholduje pěším túrám, může třeba vyzkoušet některou z místních cyklostezek.

Elba je nepochybně také rájem pro milovníky podmořské fauny a flóry. Potápěče nadchnou i potopené vraky.

Ideální přímořské klima i průzračné moře vybízí ke strávení nezapomenutelné dovolené.

A které lokality jsou u návštěvníků ostrova oblíbené pro trávení dovolené?

Portoferraio – hlavní město ostrova s pevností a mohutnými hradbami, nádherným přístavem a malebným centrem s jedinečnou poklidnou atmosférou. Pro většinu návštěvníků ostrova je vstupní branou, protože právě sem míří většina trajektů z pevniny (i když samozřejmě existuje lodní spojení i do menších přístavů na Elbě). Vzdálenost mezi italskou pevninou a ostrovem je cca 10 km a plavba trvá zhruba hodinu.

Procchio – nevelké, ale v sezoně vcelku rušné malé letovisko (původně rybářská vesnice) u krásné písčité pláže na severní straně ostrova.

Biodola – jedna z nejkrásnějších pláží na ostrově s jemným pískem a průzračným mořem. Právě zde naleznete nejluxusnější hotel z celého ostrova, který uspokojí i ty nejnáročnější návštěvníky.

Marina di Campo – letovisko s příjemnou delší pláží a promenádou se spoustou restaurací, barů a obchůdků na jižním pobřeží ostrova.

Seccheto – Cavoli – Fetovaia – tři klidné lokality na jihu ostrova vyznačující se velice pěknými písečnými plážemi stejně jako útesy padajícími strmě do moře. Hledáte-li krásné moře a klidnou dovolenou, je to ideální místo pro vás.

Porto Azzurro – přístav a živé letovisko na východě ostrova. Nad městem je pevnost a nechybí ani příjemná pláž. Město v letních měsících žije čilým nočním životem. V městečku najdete řadu restaurací, obchůdků, kaváren a barů.

Rio Marina – Malebné městečko na východě ostrova s krásným přístavem, členitým pobřežím a plážemi s červeným pískem či kamínky. Červená barva je zde proto, že přístav je, obklopen pohořím bohatým na železo.

Na ostrově je spousta dalších atraktivních míst, výše uvedený výčet je, řekněme, pouze základní.

Pavlína Šišková

Text a fotografie ©Pavlína Šišková (CK Ciao Italia) - uvedené texty lze citovat pouze s uvedením zdroje a autora.

POKUD SE VÁM ČLÁNEK LÍBÍL, SDÍLEJTE HO DÁL

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

sledujte nejnovější články a zajímavé aktuality