Search
Close this search box.

ČERVENÉ SPODNÍ PRÁDLO NA NOVÝ ROK, proč nevyzkoušet tento tradiční italský silvestrovský zvyk?

Od mého posledního článku uběhlo již více jak 3/4 roku… je konec prosince a my všichni stojíme na prahu dalšího roku.

Všichni si určitě přejeme, abychom byli zdraví, aby to byl rok úspěšný, šťastný a přinesl jen to pozitivní a dobré. Samozřejmě, všichni chceme jít za svými sny, ale abychom si je plnili, či dokonce si je splnili, je potřeba se k výzvám vždy postavit čelem. Něco pro to také udělat. Nikdo jiný to za nás prostě neudělá. Ale… neobejdeme se bez špetky štěstí. Všichni jsme tak trošku „pověrčiví“.Tak co třeba vyzkoušet jeden z nejtypičtějších novoročních zvyků praktikovaných v Itálii?

K napsání článku mě vlastně přivedla prodavačka v prodejně spodního prádla, který jsem navštívila, abych si pořídila nový komplet v červené barvě. Proč? No to je ten italský zvyk. Jak je mým dobrým zvykem s paní prodavačkou jsem se „zakecala“ a ona se začala ptát, proč se zaměřuju výhradně na kousky v červené barvě. A tak jsme si začaly povídat o tradici, která se dodržuje v Itálii, a kterou již také pár let praktikuju – a tak nějak mi příjde, že funguje. Ona byla překvapená, protože o tomto zvyku nikdy neslyšela. A já jsem si řekla, ejhle, třeba to bude zajímat i vás, čtenáře blogu. Navíc je do Silvestra ještě pár dní a tak třeba někdo z vás vyzkouší zvyk, který u nás není až tolik znám.

A co to tedy je? V Itálii je potřeba si na Silvestra obléct červené spodní prádlo. Platí to pro všechny – děti, muže, ženy. Mladé, starší i staré. Červené spodní prádlo má zabezpečit štěstí a lásku po celý nadcházející rok. Tento zvyk pramení už z dob Římské říše. Římané totiž na přelomu roku nosili červenou barvu jako symbol síly, lásky, zdraví a plodnosti.

Radost tento zvyk dělá nepochybně také obchodníkům, protože prádlo musí být vždy nové, tedy nenošené. Proto mají obchody s prádlem před koncem roku na výběr opravdu spooooustu červeného spodního prádla v nabídce, aby si zájemci mohli vybírat dle svého gusta.

Tak co vyzkoušíte letos tento italský novoroční zvyk ;-)?

Pokud ne, štěstí přináší také novoroční talíř s čočkou. To je ostatně také náš český zvyk. Nebo můžete zkusit pojídat hrozny, i ty symbolizují bohatství, peníze a přízeň osudu..


Vše nejlepší do roku 2022, moc se těším, že se budeme opět potkávat na Sardinii, v Trentinu, v Toskánsku či třeba v Římě nebo Veroně.

Na viděnou při vašich toulkách po Itálii v doprovodu naší CK.

Pavlína Šišková

Text ©Pavlína Šišková (CK Ciao Italia) - uvedené texty lze citovat pouze s uvedením zdroje a autora.

POKUD SE VÁM ČLÁNEK LÍBÍL, SDÍLEJTE HO DÁL

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

sledujte nejnovější články a zajímavé aktuality

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek.
Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.