Search
Close this search box.

Benátky

Od května 2019 zřejmě jen po zaplacení vstupného

Je nesporným faktem, že masový turismus přináší stále více úskalí než výhod. Již několik let je velmi diskutovanou otázkou množství turistů v těch nejznámějších a nejnavštěvovanějších italských městech. O Benátkách se téměř vždy hovoří v první řadě. A jak to tak vypadá, stojí město na laguně jen pár kroků od realizace projektu „placeného muzea pod širým nebem“. S největší pravděpodobností tak právě Benátky zavedou zvláštní poplatek jako první město nejen v Itálii, ale i v Evropě.

28 milionů turistů

Benátky navštíví každoročně asi 28 milionů turistů. Obrovský podíl na této návštěvnosti má především „jednodenní“ turistika a právě té se chce město bránit. Starosta Benátek Luigi Brugnaro hájí toto opatření i faktem, že je velmi důležité udržet město čisté, ale také zajistit bezpečnost v historickém centru, a to stojí hodně peněz, které dosud platí pouze Benátčané. Dalším faktorem je postupné vylidňování města, které přestává být k životu místních obyvatel vhodné. Za posledních 60 let klesl počet obyvatel benátského historického centra ze 165 tisíc na pouhých cca 55 tisíc.

Pokud dojde k finálnímu schválení opatření, které navrhuje Městská rada v Benátkách (usnesení musí být ještě projednáno Komisí a poté předloženo Radě), bude v Benátkách zaveden poplatek za přístup do města a na ostrovy laguny. Pokud bude vše potvrzeno, od 1. května do konce roku 2019 bude vstup do města a na ostrovy laguny stát 3 eura. Od 1. ledna 2020 pak bude „běžný“ vstup stát již 6 eur. Navíc v nejfrekventovanějších dnech může být poplatek zvýšen až na eur 10.

Úřady přitom počítají také s výjimkami – například pro ty, kteří bydlí v regionu. Pro turisty, kteří se v Benátkách nebo v blízkém Mestre ubytují, pro ty, kdo přijedou na obchodní schůzku, apod. Cílem je především lépe spravovat množství turistů ve městě a dostat turismus na rozumnou úroveň.

Vůči těm, kteří vstup nezaplatí či budou chtít placení nějakým způsobem obejít, budou uplatňovány přísné sankce. Tomu, kdo si vstupenku nepořídí či uvede nepravdivé informace, aby se zaplacení vstupného vyhnul, hrozí pokuta od 100 do 450 eur.

Počínaje rokem 2022 se do města na laguně dostane zřejmě jen omezený počet turistů. Každý, kdo bude chtít Benátky navštívit, si bude muset pobyt předem rezervovat. Neohlášené – tedy nezarezervované návštěvy budou komplikovanější. Toto jsou další plány města.

Za dva roky pak Benátky s největší pravděpodobností zakážou také vjezd gigantickým plavidlům.

Rozhodnutí, které Benátky chtějí udělat bude zcela jistě příkladem i pro další města nejen v Itálii. Velice se mi líbí věta, kterou pro tisk řekla ředitelka odboru pro cestovní ruch: „Turisté jsou našimi hosty, musíme je vítat s úctou, kterou ale požadujeme také po nich.“

Ano, i mně se zdá, že lidé sice čím dál více cestují – potažmo, cestování je stále jednodušší a levnější, ale ztrácí se úcta k navštívenému místu, ztrácí se touha po poznání. A právě tato opatření by mohla jen a jen prospět a vrátit cestování na úroveň jakou si zaslouží.

Pavlína Šišková

Text a fotografie ©Pavlína Šišková (CK Ciao Italia) - uvedené texty lze citovat pouze s uvedením zdroje a autora.

POKUD SE VÁM ČLÁNEK LÍBÍL, SDÍLEJTE HO DÁL

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

sledujte nejnovější články a zajímavé aktuality

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek.
Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.