Search
Close this search box.

OGLIASTRA - popis oblasti

Obecné informace o oblasti

Dřívější provincii Ogliastra najdete uprostřed východního pobřeží Sardinie (administrativně zrušena v roce 2016). Administrativním centrem této oblast je město Tortoli s přístavem Arbatax.. Jedná se v podstatě o jakési dvojměstí Tortoli / Arbatax, které se nachází přibližně 150 km od hlavního města ostrova Sardinie – Cagliari. Druhým největším městem oblasti je Lanusei. Dalšími zajimavými místy jsou zcela jistě Santa Maria Navarrese nebo městečko Baunei přilepené jako vlaštovčí hnízdo ve svahu.

Zdejší pobřeží, ale i vnitrozemí, je naprosto jedinečné. O vnitrozemí se dá navíc říct, že jej návštěvníci dosud příliš neobjevili. Sardinie poutá především svým mořem a plážemi. To co leží dál od atraktivního pobřeží, zůstává mnohdy turisty nepovšimnuto. Můžeme říci, že, oblast je jakoby sevřena mezi Tyrhénským mořem a nejvyšším pohořím Sardinie – masivem Monti Gennargentu. Krajina je to stále nedotčená, členitá, hornatá a divoká. V době, kdy provincie Ogliastra vznikla (r. 2005), se mohla chlubit hned dvěma rekordy v rámci Itálie (jeden z nich je dokonce na úrovni světové) a drží si je dodnes. Jedná se o nejméně obydlenou provincii Itálie vůbec (jen 57 tis. obyvatel, hustota osídlení na km2 je jen 31 osob). Současně má nejvyšší počet tzv. „centenari“, tedy obyvatel ve věku 100 a více let. Spadá společně s oblastí Barbagia do tzv. „blue zone“ – jen pěti míst na naší planetě, kde se lidé dožívají ve větší míře takto nadprůměrného věku. Uvádí se, že na každých 200 obyvatel provincie připadá jeden sto a víceletý.

Příroda - co navštívit

V předešlém odstavci jsme již zmiňovali překrásné pláže a moře, které jsou na Sardinii téměř samozřejmostí. Vybrat si může opravdu každý, protože pláže mohou být třeba písečné jako pláž Lido d´Orri nebo s hrubším pískem a oblázky jako pláž v okolí španělské věže Torre di Bari. Nebo se skutečně velkými oblázky, které najdete na pláži Coccorocci. Jiné úchvatné pláže jsou dostupné jen pěšky (trekking) či z moře. Nacházejí se podél členitého pobřeží zálivu Golfo di Orosei, širokého zálivu s charakteristickými vysokými útesy, strmě padajícími do moře. Jedná se o pověstné pláže jako Cala Goloritzè, Cala Mariolu, Cala Briola, Cala Luna a mnohé jiné. Celým pobřežím se navíc táhne jedna z nejkrásnějších trekkingových tras v Itálii vůbec – Selvaggio Blu. Míst k navštívení se nabízí opravdu obrovské množství, nechte si poradit od své CK a lokálního průvodce a zažijete nádhernou dovolenou, plnou nezapomenutelných zážitků.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek.
Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.