Search
Close this search box.

Chia

Obecné informace o oblasti

Lokalita Chia se nachází na jihozápadním pobřeží Sardinie v provincii Cagliari, cca 45 km od hlavního města. Administrativně spadá pod městečko Domus de Maria ležící cca 8 km hlouběji ve vnitrozemí. Zdejší pobřeží je dlouhé 9 km, začíná u ostrůvku Su Cardulinu (což znamená Houba) a končí v blízkosti mysu Capo Spartivento pláží Cala Cipolla. Krajina je skutečně velice krásná, jako by se kouzlo karibských pláží přeneslo sem, na Sardinii. Široké písečné pláže lemují vysoké duny, moře je křišťálově průzračné. Pobřeží je velice různorodé, skalnaté útesy jsou střídány pásy nádherných dlouhých písečných pláží. K těm nejkrásnějším zcela jistě patří pláže Su Giudeu, Sa Colonia – Monte Cogoni či Porto Campana.

Příroda

V předešlém odstavci jsme již zmiňovali překrásné moře, které je na Sardinii téměř samozřejmostí. Tato pláž je navíc takéo hraničena písečnými dunami, které jsou místy až 24 metrů vysoké. Na těchto dunách se dobře daří staletým jalovcům. Za zmínku zcela jistě také stojí fakt, že se zde nacházejí dvě laguny. Větší laguna, nazývaná Stagno di Chia se nachází hned za pláží Sa Colonia. Druhou, menší lagunu naleznete v blízkosti pláže Su Stangioni ´e Su Sali. Nejčastěji obdivovaným obyvatelem těchto pláží je dlouhonohý plameňák růžový.

Zveme Vás k návštěvě

Chia to je především překrásné moře, pláže a okolní příroda, včetně nad hlavami Vám prolétajících plameňáků. Úchvatné panoramatické pohledy po celé délce pobřeží se nabízejí z věže Torre di Chia – jedné z aragonských věží, které najdete na četných místech pobřeží celého ostrova Sardinie. Další zajímavostí je zcela jistě polo ostrůvek Su Cardulinu, při procházce po něm určitě narazíte na zbytky základů staveb, které se datují až do období fenicko-punského, ale také římského impéria. Zde kdysi stávalo město Bithia. Pokud i v teplém počasí rádi chodíte, bude Vás zajímat také maják na mysu Capo Spartivento. Velmi lehký trekking (či spíše procházka), při které se opět nabízejí překrásné výhledy do okolní krajiny.

Nejkrásnější pláže - pobřeží Chia

SPIAGGIA SA COLONIA – zlatý jemný písek, moře barvy smaragdové, pozvolný vstup domoře, mořské dno tvořeno jemným pískem. Délka pláže cca 800m. Na východě ohraničená návrším s věží Torre di Chia, na jihu končící skaliskem Monte Cogoni. Nejzápadnější části pláže se občas říká stejně jako samotnému skalisku Spiaggia Monte Cogoni. Za touto pláží, směrem do vnitrozemí naleznete jednu ze dvou lagun (výskyt plameňáka růžového), které se na pobřeží Chia nacházejí.SPIAGGIA SU GIUDEU – tato část pláže Chia je pojmenována po skalisku, které se tyčí přímo oproti této části pobřeží – scoglio Su Giudeu. Jedná se o dva skalnaté ostrůvky vystupující s mělkého moře -dá se k nim doplavat, či dojít – hloubka max. 1 metr. Pláž je opět tvořena jemným pískem, tentokrát smetanové barvy, moře barvy smaragdové, pozvolný vstup do moře, dno tvořeno jemným pískem. Délka pláže cca 400 m. Pláž je směrem do vnitrozemí velmi široká (cca 200 m), navíc se v případě této pláže zdvihají směrem do vnitrozemí nádherné písečné duny. SPIAGGIA ACQUA DULCI – volně navazující na předchozí pláž Su Giudeu. Dimenze směrem do vnitrozemí opět o něco širší, cca 300 m. Na západě je pláž ohraničena granitovým výběžkem dosahujícím výšky 44 m – Punta S´Isolottu. Pláže Su Giudeu a Acqua Dulci v podstatě tvoří jeden jediný celek. Pro milovníky širokých dlouhých pláží zcela jistě úsek nejatraktivnější. Pláž je opět tvořena jemným pískem smetanové či zlatavé barvy, moře barvy smaragdové, pozvolný vstup do moře, dno tvořeno jemným pískem. Délka pláže cca 500 m. PORTO CAMPANA – jemný písek smetanové barvy, moře smaragdové barvy, pozvolný vstup do moře, dno tvořeno jemným pískem. Délka pláže cca 600m. Na východě je pláž ohraničená návrším Monte Cogoni, na západě pak skalisky vybíhajícími do moře, které přirozeným způsobem oddělují tuto pláž od další pláže Su Stangioni e SuSali. Směrem do vnitrozemí se zdvíhají pověstné písečné duny, které dosahují výšky až 24 m.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek.
Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.