Search
Close this search box.

Cagliari – hlavní město Sardinie

Obecné informace o oblasti

Cagliari se nachází zhruba uprostřed jižního pobřeží Sardinie v zálivu Golfo degli Angeli nebo, chcete-li méně romanticky, Golfo di Cagliari (užívají se oba názvy). Jedná se o hlavní město stejnojmenné provincie a současně také celého autonomního regionu Sardinie. Se svými cca 160 tis. obyvatel (nepočítáme-li do počtu obyvatel také druhou část města Quartu Santa Elena) je největším městem Sardinie.Cagliari zcela jistě není místem pro klasickou letní dovolenou u moře, ale spíše alternativou pro ty, kteří rádi cestují nejen za odpočinkem. Pro ty, kteří v průběhu letní dovolené preferují nejen relax, ale také hledání a nacházení nových míst, nové inspirace, touží nasát atmosféru dané lokality. Pro ty, kteří chtějí zažít Cagliari po dobu třeba dvou, tří dnů „na vlastní kůži“, a ne si do hlavního města jen odskočit na jeden den či na půlden na výlet. Cagliari totiž nabízí příjemnou jižanskou atmosféru, historické památky, vyhlášené restaurace s letitou tradicí, kavárny, bary, posezení pod portiky via Roma kousek od přístavu, ale i příjemnou a velice hezkou městskou pláž Poetto, která svým zlatavým pásem písku zabírá více než 7 kilometrů pobřeží.

Příroda

K přírodním krásám určitě patří Poetto. Krásná městská pláž, více informací o ní najdete níže, v části „Nejkrásnější pláže“. Nyní zmíníme ptačí rezervaci Molengargius v blízkosti pláže Poetto, která nabízí útočiště tisícovkám růžových plameňáků. Tohoto půvabného a pro nás velmi atraktivně vyhlížejícího opeřence můžete na lagunách Sardinie potkat nejen v létě, ale v průběhu celého roku – klima je zde více než příznivé a mnoho jedinců dává přednost tomu zůstat zde, na místě, místo náročné cesty do Afriky. Další přírodní zajímavostí je zcela jistě vápencový výběžek či sedlo Sella del Diavolo, kde je možné podniknout vcelku nenáročný trekking. Z výšky se vám pak nabídne úchvatný pohled na celou pláž Poetto, na smaragdové a průzračné moře dole pod výběžkem i na samotné město Cagliari.

Zveme Vás k návštěvě

Míst, která stojí za to vidět, je v hlavním městě ostrova Sardinie opravdu spousta.  Jedním z nich je bezpochyby historické jádro města, čtvrť Il Castello (Hrad), návrší obehnané pisánskými hradbami, a nejbližší okolí této čtvrti. Za návštěvu určitě stojí věž Torre dell’Elefante a Torre San Pancrazio, náměstí Piazza Palazzo, kde stojí několik významných historických budov – někdejší královský palác Palazzo Regio , katedrála Cattedrale Santa Maria, stará radnice města či biskupský palác. Dalším „povinným“ místem při návštěvě Cagliari je zastávka na vyhlídkové terase Bastione San Remy. A což takhle zastavit se na kávu a nějaké „dolce“ či „aperitivo“ v nejstarší cagliarské kavárně Antico Caffé? Je to jen zlomek toho, co je v Cagliari k vidění.

Pláže – pobřeží Cagliari – Quartu Santa Elena

Pláž Poetto (nejčastěji používaný název pro v podstatě tři pláže – Poetto, Poetto di Quartu a Margine Rosso) je dlouhá více než 7 kilometrů. Tvoří ji světlounce zlatavý až zlatavý písek. Barvy moře nabízejí všechny odstíny modře a smaragdové zeleně. Jedná se o významnou turistickou lokalitu a také velice důležité středisko nočního života v průběhu letní sezony na Sardinii. Atrakcí této pláže je zajisté také bezprostřední blízkost dávných salin – lagun, na nichž dnes hnízdí růžoví plameňáci, kteří se především po ránu a k večeru vydávají na přelety nad touto dlouhou a krásnou pláží.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek.
Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.